Krynica Nikifora
Nikifor to postać wyjątkowa w historii Krynicy. Dzisiaj każdy turysta szuka na Deptaku jego rzeźby, aby dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z pamiątką po tym niezwykłym artyście.
Kim był? Co po sobie pozostawił? Poszukajmy krynickich śladów Nikifora…
Osierocony przez matkę podczas pierwszej wojny światowej, traktowany był przez kryniczan jako odmieniec. Tak naprawdę nie wiadomo skąd wzięło się jego imię, prawdopodobnie brzmiało ono Netyfor.
Artysta ten cierpiał na zaburzenia słuchu i mowy, nie umiał też nigdy pisać ani czytać, dlatego więc malarstwo posłużyło mu jako sposób kontaktu ze światem. Nikifor wędrował po okolicy tworząc niezwykłe obrazy. Malował otoczenie bardzo prosto wręcz naiwnie, nie fantazjował nie upiększał, ale potrafił wydobyć piękno natury oraz architektury krynickiej, jak nikt inny. Podczas akcji “Wisła” został trzykrotnie wysiedlony na Ziemie Odzyskane, jednakże za każdym razem wracał pieszo do Krynicy. Gdy po raz ostatni wrócił z wysiedlenia pozwolono mu już na stałe zamieszkać w Krynicy.
Dzieła Nikifora odkrył w 1930 roku ukraiński malarz Roman Turyna, który w Paryżu zapoznał z nimi polskich i ukraińskich malarzy. Wzbudziły one ogólny zachwyt środowiska malarskiego dzięki doskonałemu wykorzystywaniu barw.
W 1963 roku nadano mu nazwisko Krynicki, a jednocześnie od władz krynickich otrzymał mieszkanie. Jego status materialny uległ zmianie. Artysta w latach 60-tych miał wszystko o czym można marzyć: sławę, uznanie, własny samochód, mieszkanie, pracownię oraz dużą sumę pieniędzy na wymarzony dom, którą zgromadził ze sprzedaży swoich obrazów. Niestety był już zmęczonym, schorowanym człowiekiem, którego życie nigdy nie rozpieszczało. Zmarł 10 października 1968 roku we wsi Folusz do ostatniej chwili malując.
Na cześć znanego krynickiego malarza samouka powstał Ośrodek Szkoleniowo Wczasowy „art Nikifor”. Budynek w którym mieści się OSW „art Nikifor” jest zabytkiem po przeprowadzonej modernizacji. Pierwszych gości przyjął w roku 2003. Położony jest przy bocznej ulicy w Krynicy Zdrój, w otoczeniu przyrody oraz nieopodal Góry Parkowej i szlaków turystycznych. Oryginalny wystrój wnętrz nawiązuje do sztuki z początku XX wieku. Obiekt dysponuje 68 miejscami noclegowymi, a każdy pokój nazwany jest imieniem danego artysty-malarza, z jego dziełem na ścianie wewnątrz.
„art Nikifor” jest często potocznie nazywany „Galerią ” dzięki oryginalnemu wystrojowi oraz przez panujący klimat wewnątrz. W ośrodku znajduje się również bardzo klimatyczna karczma zwana „Karczmą Łemkowską”, gdzie podają polskie i łemkowskie jadło, takie jak np: zupa rydzowa z łazankami, warianka z pierohami (łemkowska zupa z soku kiszonej kapusty i domowymi pierogami z mięsem), opalanką (duży placek ziemniaczany z boczkiem, szynką, serem żółtym, oscypkiem), szaszłyk jagnięcy.
Wnętrze Karczmy stworzone jest z 150 letnich bali uzyskanych z rozbiórek starych łemkowskich chałup. Znajduje się tam również wiele ciekawych rekwizytów nawiązujących do kultury łemkowskiej. ”art Nikifor” oraz ”Karczma Łemkowska” to obiekty godne polecenia i każdy turysta tak, jak i mieszkaniec Krynicy Zdroju powinien odwiedzić te miejsca, pełne sztuki oraz niezwykłego klimatu.
“art Nikifor” bierze udział w projekcie Freeskihotele.pl i oferuje w okresie freeski karnety dla swoich gości w cenie noclegu.